niedziela, 12 października 2014

dieta z obniżoną ilością kalorii


Badania odnośnie wpływu diety na przebieg tocznia układowego trwają w różnych ośrodkach naukowych i pewnie trzeba będzie poczekać jeszcze kilka lat na konkretniejsze wyniki.
Badania na modelu zwierzęcym obejmują ograniczenie kalorii o 25-35% lub nawet więcej, co w przypadku ludzi nie jest stosowane.
Ograniczenie kalorii może mieć bowiem szkodliwy wpływ na ludzi z chorobami zapalnymi, ponieważ stan zapalny sam w sobie zwiększa zapotrzebowanie organizmu na energię i białko. Niedostarczanie tych elementów w czasie choroby może powodować ubytki mięśniowe i niedożywienie.
W przypadku modelu zwierzęcego, dokładny mechanizm, w jaki restrykcja energii korzystnie wpływa na chorobę jest nadal poznawany. Opisano spadek ilości krążących kompleksów immunologicznych oraz cytokin pro-zapalnych u myszy jedzących mniej kalorii.
W innym doświadczeniu ograniczenie kalorii o 32% względem kontroli u myszy podatnych na autoimmunizację skutkowało zmniejszeniem ilości kompleksów immunologicznych, mniejszymi zmianami w naczyniach wieńcowych i w kłębuszkach nerkowych oraz osłabieniem syntezy prostaglandyny E2. Opisano również opóźnienie lub zahamowanie zespołu Sjögrena, a także zwiększenie ilości immunosupresyjnego TGFβ1.
Badanie wykonane na myszach szczepu MRL/lpr wykazało, że ograniczenie spożywanych kalorii przez myszy o 30-40% przedłużało ich życie poprzez hamowanie rozwoju zespołu limfoproliferacyjnego z ograniczonym wydzielaniem przeciwciał klasy IgG 2A.
W doświadczeniu na myszach szczepu NZB/ NZW zaobserwowano, że ograniczenie energii spożywanej z pokarmem powoduje zwiększenie liczby limfocytów T CD4+ i CD8+ oraz osłabia wzrost stężenia cytokin typu Th1, np. IL-2, IFN-γ.
U myszy szczepu B/W podatnych na autoimmunizację zmniejszenie podaży kalorii w diecie ogranicza produkcję IL-2 w śledzionie, która ma działanie pro-zapalne i stymuluje limfocyty B do produkcji przeciwciał.
Wykazano, że ostre niedożywienie wzmaga aktywność bójczą makrofagów, a u szczurów makrofagi alweolarne mają nasiloną fagocytozę i proces zabijania wewnątrzkomórkowego.

Z ilością kalorii związana jest waga: obniżenie masy ciała jest bardzo ważne w przypadku toczniowców, ponieważ nadmierna waga pacjentów przewlekle leczonych GC determinuje wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia choroby sercowo-naczyniowej, generując błędne koło, w którym przytycie może utrzymywać aktywność choroby wymuszając kontynuację terapii GC.
Poza tym, ograniczenie kalorii znane jest z właściwości antyoksydacyjnych - ma również działanie przeciwzapalne. Zwiększające się wraz z wiekiem stężenie cytokin i enzymów pro-zapalnych: NFκB, IL-1, IL-6, TNF, COX-2 są zmniejszane przy ograniczeniu ilości kalorii w diecie, a co za tym idzie, osłabieniu ulega stres oksydacyjny, który odpowiada za powstawanie wolnych rodników i m.in. za aktywność SLE.
The National Academy of Sciences rekomenduje przyjmowanie 1800-2000 kalorii dziennie przy prawidłowej wadze dorosłego z siedzącym trybem życia i 2000-2500 kalorii dziennie przy minimalnej aktywności fizycznej.

Podsumowując, po ograniczeniu kalorii w pokarmie zaobserwowano:
a) spadek
-kompleksów immunologicznych
-cytokin pro zapalnych: IL-2, IFN-γ, NFκB, IL-1, IL-6, TNF-α, prostaglandyny E2 (PGE2)
-zmniejszenie zmian w naczyniach wieńcowych i kłębuszkach nerkowych
-opóźnienie/zahamowanie zespołu Sjögrena
-zahamowanie zespołu limfoproliferacyjnego
b) wzrost:
-TGF-β1 o działaniu przeciwzapalnym
-liczby limfocytów T CD4+ i CD8+
-aktywności bójczej makrofagów


GC - glikokortykosteroidy
SLE - toczeń rumieniowaty układowy

Literatura:
1.Klack K., Bonfa E., Neto E. F. B. Diet and nutritional aspects in systemic lupus erythematosus . Rev Bras Reumatol 2012;52(3):384-408 .
2.Kim Y. J., Kim H. J., No J. K. i wsp. Anti-inflammatory action of dietary fish oil and calorie restriction . Life Sciences 78 (2006) 2523 – 2532 .
3.Stapleton P. P., Fujita J., Murphy E. M. i wsp. The Influence of Restricted Calorie Intake on
Peritoneal Macrophage Function . Nutrition 2001; 17:41– 45 .
4.LUPUS ERYTHEMATOSUS AND NUTRITION:
A REVIEW OF THE LITERATURE
Author:
© 2004 Amy C. Brown, PhD, RD
Department of Human Nutrition, Food, & Animal Sciences
University of Hawaii @ Manoa
1955 East-West Road, Rm 216
Honolulu, HI 96822

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz