czwartek, 30 października 2014

dieta niskobiałkowa w toczniu


Podobnie, jak dieta z obniżoną ilością kalorii, zmniejszenie zawartości białka w diecie zdaje się mieć pozytywny efekt na pacjentów z SLE. Nadmiar protein związany jest z nasileniem uszkodzenia nerek u ludzi i myszy podatnych na autoimmunizację. Ograniczenie protein długo stosowane było jako wspomaganie przy leczeniu niewydolności nerek.
Po potwierdzeniu, że ilość nabiału wpływa na wyniki badań myszy podatnych na autoimmunizację, badacze skupili się na poszczególnych typach protein. Jedno z badań wskazuje, że ograniczenie białek bogatych w aminokwasy: fenyloalaninę i tyrozynę, które znajdowane są w wołowinie i nabiale, jest korzystne dla myszy z SLE. Dieta niskobiałkowa polepsza współczynnik przeżywalności myszy z toczniem: po 10-ciu miesiącach trwania doświadczenia z grupy kontrolnej liczącej 15 myszy, karmionych niezmodyfikowaną dietą, przeżyła tylko 1, natomiast grupa badana licząca również 15 myszy karmiona była dietą wolną od kazeiny – w tej grupie przeżyło 12 zwierząt. U myszy z grupy badanej wykazano mniejsze stężenie auto-Ab anty-dsDNA oraz kompleksów immunologicznych w nerkach.
Naukowcy szczególną uwagę zwrócili na tryptofan. Podwyższony poziom metabolitów tego aminokwasu opisuje się u toczniowców z DLE i uważa się, że mogą mieć on udział w nadmiernej produkcji auto-Ab. Badania wskazują, że zwierzęta z toczniem karmione dietą ubogą w tryptofan przeżywały dłużej. Tryptofan jest częstym składnikiem leków nasennych, ponieważ jest substratem do produkcji melatoniny.
W przypadku myszy szczepu NZB/NZW dieta z ograniczoną ilością fenyloalaniny i tyrozyny opóźniała u tych myszy rozwój procesów autoimmunizacyjnych. Ten sam szczep myszy poddano suplementacji mleczkiem pszczelim, które bogate jest w aminokwasy, węglowodany proste, białka, krótko łańcuchowe kwasy tłuszczowe i witaminy, czego efektem było obniżenie poziomu cholesterolu w surowicy i wydłużenie czasu życia tych zwierząt poprzez zahamowanie objawów tocznia.
Ujawniono, że u ludzi nadmierne spożycie protein powoduje stałą utratę składników mineralnych z kości u młodych pacjentów z SLE. Spożywanie diety ubogiej w białko (0.6 g/kg masy ciała/dzień) poprawiło wskaźnik przesączania kłębuszkowego u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek i chorobą układową. Ważne jest, że w toczniu nerkowym dieta uboga w białka nie jest rekomendowana, ponieważ może powodować zaburzenia równowagi azotu i niedożywienie.
Ostatecznie, wydaje się dobrym rozwiązaniem unikanie suplementacji aminokwasami, oczywiście jeśli lekarz nie zaleci inaczej.
Jednym ze sposobów redukcji protein jest przejście na dietę wegetariańską. W literaturze istnieje opis kobiety chorej na toczeń, która zrezygnowała z mięsa, po czym miano jej przeciwciał powróciło do normy, spadło stężenie białka w moczu, a wzrosło stężenie albuminy w surowicy. Należy pamiętać, że jest to tylko opis wyłącznie jednego przypadku i istniała możliwość samoistnej remisji w trakcie badania.
Ja osobiście zmieniłam sposób żywienia - jem produkty nieprzetworzone. Zauważyłam poprawę w samopoczuciu, w przypadku badań laboratoryjnych nie mogę się wypowiadać, ponieważ jestem w czasie remisji i badania wykonuję raz w roku. Obecnie planuję ograniczyć mięso do dwóch dni w tygodniu. Badania kontrolne wypadają mi w następnym miesiącu, więc będzie to mógł być punkt odniesienia do dalszego porównywania poziomu przeciwciał i dopełniacza.
Jestem ciekawa, czy lekarze informują swoich pacjentów o możliwych pozytywnych skutkach zmiany sposobu żywienia i czy pacjenci skłonni są zastosować takie kroki. Mnie nikt na ten temat nie informował, a że wierzę, że sposób żywienia ma duży wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie, postanowiłam sama poszukać takich informacji.






Literatura:
1. LUPUS: NONDIETARY AND DIETARY FACTORS
© 2004 Amy C. Brown, PhD, RD
Department of Human Nutrition, Food, & Animal Sciences
College of Tropical Agriculture & Human Resources
University of Hawaii at Manoa
1955 East-West Road, Rm 216
Honolulu, HI 96822
808/956-3846 * 808/956-4024 fax
2. Diet and nutritional aspects in systemic lupus erythematosus
Klack K., Bonfa E., Neto E. F. B. Diet and nutritional aspects in systemic lupus erythematosus . Rev Bras Reumatol 2012;52(3):384-408 .
3.  LUPUS ERYTHEMATOSUS AND NUTRITION:
A REVIEW OF THE LITERATURE
Author:
© 2004 Amy C. Brown, PhD, RD
Department of Human Nutrition, Food, & Animal Sciences
University of Hawaii @ Manoa
1955 East-West Road, Rm 216
Honolulu, HI 96822

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz