poniedziałek, 17 marca 2014

czynniki ryzyka rozwoju SLE


Patogeneza tocznia jest niezwykle złożona i oczywiście nie do końca poznana. Podejrzewa się, że obejmuje ona złożone interakcje między czynnikami genetycznymi, czynnikami endogennymi i ekspozycją środowiskową na czynniki zewnętrzne.
Istnieje teoria, ku której osobiście się skłaniam, że w populacji istnieją osobniki z genetycznie uwarunkowaną podatnością na rozwój procesów autoimmunizacyjnych, ale dopiero narażenie na czynniki środowiskowe i kumulacja ich efektów biologicznych na ten organizm, indukują rozwój choroby.
Czynniki te z różną wagą i z różną siłą oddziałują na układ immunologiczny. W literaturze jako najczęstszych 'winowajców' uznaje się promieniowanie UV i stres, a także płeć i poziom hormonów (zwłaszcza płciowych), jednak lista czynników ryzyka stale jest modyfikowana i uzupełniana o nowe elementy, dzięki przeprowadzanym badaniom populacyjnym.
Opierając się na literaturze stworzyłam poglądowy schemat podziału czynników ryzyka rozwoju SLE. Jest on oczywiście niepełny, ale ma za zadanie jedynie uzmysłowić złożoność elementów wpływających na rozwój i aktywność choroby, a zatem również na samopoczucie pacjentów.



Literatura:
1.Oliver J. E., Silman A. J., Why are women predisposed to autoimmune rheumatic diseases? Arthritis Research & Therapy 2009, 11:252
2.Pollard K. M. Gender differences in autoimmunity associated with exposure to
environmental factors Journal of Autoimmunity. 2012 May ; 38(2-3): J177–J186.
3.Bengtsson A. A., Rylander L., Hagmar L. I wsp.. Risk factors for developing systemic lupus
erythematosus: a case–control study in southern Sweden . Rheumatology 2002; 41: 563–571 .


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz